زاویه سازی فک چیست؟

0

فک یکی از اجزای صورت است که در زیبایی آن تاثیر بسزایی دارد و ظاهر مناسب و متقارن آن یکی از ملاک های زیبایی به شمار می آید، برخی افراد از ظاهر فک خود راضی نیستند از این رو به دنبال راهی برای تغییر ظاهری آن و اصلاح ناهنجاری و ناهماهنگی های آن هستند، روش های زیادی برای زاویه سازی فک وجود دارد، در گذشته برای اصلاح و زاویه سازی فک از روش های تهاجمی استفاده می شود اما امروزه پزشکان برای این عمل، روش های غیر تهاجمی مانند تزریق فیلر و چربی و بوتاکس را برای بیمارن خود به کار می برند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد زاویه سازی فک و زاویه سازی فک چیست تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

در این مقاله می خوانید :

زاویه سازی فک چیست؟

روش های زاویه سازی فک

فرایند انجام روش کوچک کردن فک به منظور زاویه سازی

زاویه سازی فک با نخ

مزایای زاویه سازی فک با نخ

سوالات متداول

انجام زاویه سازی فک چیست؟

صورت اولین بخش از بدن انسان است که در ارتباط های روزانه مورد توجه می باشد و فرم سه بعدی صورت هر فردی با سایر افراد فرق دارد، آنچه که موجب زیبایی صورت و چهره می شود تنها شامل زیبایی تک تک اجزای صورت نمی شود بلکه این اجزا می بایست در کنار یکدیگر تناسب لازم را داشته باشند پس می توان گفت آنچه که در زیبایی صورت و چهره تاثیرگذار است متناسب بودن اجزای صورت در کنار یکدیگر است، این تناسب در برخی افراد به صورت ژنتیکی و مادرزادی وجود دارد ولی ممکن است برخی افراد به دلیل عواملی مانند حادثه و یا تصادف- افزایش سن و … این تناسب هماهنگی خود را از دست بدهد، که این دسته از افراد می توانند با استفاده از روشی به نام زاویه سازی فک تناسب و تقارن لازم میان اجزای صورت را اصلاح کنند.

زاویه سازی فک نوعی عمل زیبایی است که هم برای خانم ها و هم برای آقایان به منظور درمان ناهنجاری ها فک کاربردی می باشد و در نهایت به زیبایی آن منجر می شود، امروزه حالت فک به صورت شکل V برای خانم ها و و شکل مربع با زاویه برجسته برای آقایان به عنوان زیبایی صورت ایده آل در نظر گرفته می شود البته برخی از خانم ها با توجه به سایر اجزای صورتشان برجسته بودن زاویه فکی را نیز پسند می کنند.

زاویه سازی فک چیست

روش های زاویه سازی فک

زاویه سازی فک با دو روش جراحی و غیر جراحی انجام می شود که در ادامه هر کدام از این دو روش را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می دهیم:

 – زاویه سازی فک با روش جراحی

در روش جراحی برای زاویه سازی فک پزشک می تواند از دو روش زیر استفاده کند:

 – کوچک کردن فک

در این روش بافت های اضافه را به منظور زاویه سازی فک و ایجاد خطوط در این ناحیه از صورت بر می دارند، این جراحی موجب ایجاد تناسب و هارمونی فک با سایر اجزای صورت می شود، این نوع جراحی برای افرادی که فک های بزرگ و نامتقارنی دارند مناسب می باشد، در جلسه مشاوره قبل از عمل جراح ابتدا میزان ناهنجاری فک و همچنین هدف بیمار از انجام این عمل زیبایی را مورد بررسی قرار می دهد سپس بر اساس نیاز و میزان نامتقارن بودن فک با سایر اجزا روش مناسب را برای بیمار انتخاب می کند، همچنین لازم است که بدانید در صورت لزوم و تشخیص پزشک، ممکن است از چند روش به صورت ترکیبی برای جراحی استفاده شود.

فرایند انجام روش کوچک کردن فک به منظور زاویه سازی

قبل از شروع جراحی، ابتدا بیمار می بایست توسط متخصص بیهوشی برای این جراحی تایید شود، سپس در زمان جراحی پزشک از داخل دهان در بخش پایینی گونه ها برش هایی را ایجاد می کند، سپس جراح استئوان فک را تراش می زند تا زمانی که به اندازه و شکل مورد نظر و متناسب دست یابد، و در نهایت برش های ایجاد شده با استفاده نخ های جذبی بخیه می شوند.بیمار بعد از انجام این جراحی به مدت یک ساعت برای به دست آوردن هوشیاری کامل در کلینیک  می ماند سپس می تواند به منزل برگردد.

نتیجه این جراحی، زاویه سازی و متقارن شدن فک است، این روش موجب اصلاح ظاهری صورت شده و اندازه فک کوچک تر می شود. لازم به ذکر است که زاویه سازی فک با این جراحی دائمی می باشد.

 – کوچک کردن چانه

بیمار می بایست یک هفته قبل ازانجام این جراحی از مصرف داروهای حاوی آسپرین – داروهای غیراستروئیدی ضد التهابی پرهیز کند زیرا این داروها موجب رقیق شدت خون می شوند و ممکن است خطر خونریزی و کبودی را در پی داشته باشند.

در این روش از جراحی نیز مانند جراحی برجسته کردن چانه، پزشک در داخل دهان و یا زیر چانه برش هایی را ایجاد می کند و به منظور تغییر شکل و متناسب نمودن شکل ظاهری چانه استخوان های اضافه در این ناحیه را بر می دارد، پزشک در مرحله بعد در این جراحی موقعیت نوک چانه را نیز براساس مابقی قسمت های چانه به منظور زاویه سازی فک تغییر می دهد و با کمک سیم و پلیت آن را در جای خود نگه می دارد و درپایان برش ها را بخیه می زند.

در روش جراحی برای زاویه سازی فک، ممکن است بهبودی کامل حدود چند هفته و یا چند ماه به طول بیانجامد، تورم بعد ازجراحی کاملا طبیعی است و به مرور از بین می رود.

 – زاویه سازی فک بدون جراحی

برای زاویه سازی صورت و فک روش های مختلفی وجود دارد که پزشک ابتدا در جلسه مشاوره صورت و ناهنجارهای فک بیمار را به صورت کامل مورد بررسی قرار می دهد سپس بهترین و مناسب ترین روش را برای این عمل انتخاب می کند ممکن است برای برخی بیماران به منظور دریافت نتیجه بهتر نیاز باشد که روش های مختلف زاویه سازی فک بدون جراحی را با هم ترکیب کرد. در ادامه به بررسی روش های زاویه سازی فک بدون جراحی می پردازیم:

 – بوتاکس

در این روش پزشک به منظور کاهش اندازه عضلات بزرگ فک از بوتاکس استفاده می کند، با تزریق بوتاکس می توان تغییرات موضعی در ناحیه فک ایجاد کرد که موجب اصلاح خط فک و از بین رفتن خطوطی که در ناحیه گردن ایجاد شده می شود.در واقع بوتاکس نقش ریلکس کننده را برای عضلات فک ایفاد می کند و موجب رهاسازی و لاغر شدن عضلات جونده که در دو طرف فک قرار دارد می شود.

زاویه سازی فک چیست

بعد از تزریق بوتاکس به نواحی مورد نیاز در فک، استخوان گونه حجیم شده و صورت بیمار کشیده تر به نظر می رسد این روش علاوه بر این که موجب بازیابی زیبایی فرد می شود در جوانسازی و شادابی چهره نیز تاثیرگذار خواهد بود.تزیق بوتاکس در زاویه سازی فک، تنها ۱۰ دقیقه به طول می انجامد و یک جلسه درمانی برای دستیابی به نتیجه مطلوب کافی می باشد، البته تعداد جلسات درمان به شرایط بیمار بستگی دارد و فاصله میان جلسات ۲ الی ۴ ماه بعد از درمان اولیه می باشد، و نتیجه درمان حدود یک ماه بعد از درمان قابل مشاهده می باشد.

بیشتر مطالعه کنید : زاویه سازی صورت با ورزش

 – تزریق فیلر

تزریق فیلر در بخش پایینی صورت و در ناحیه گردن موجب زاویه سازی فک و نمایان شدن خطوط آن می شود که این امر در زیبایی و خوش فرم شدن صورت نیز تاثیرگذار خواهد بود.تزریق فیلر نیاز به بیهوشی نداشته و پزشک برای نواحی تزریق از کرم های بی حسی موضعی استفاده می کند، مدت زمان تزریق تنها چند دقیقه طول می کشد.پزشک از قبل با بررسی دقیق فک متقاضی، نواحی که نیاز به تزریق دارند را مشخص کرده و سپس عمل تزریق را انجام می دهد از این طریق بهترین نتیجه را می توان از تزریق فیلر دریافت کرد.بعد از تمام شدن تزریق بیمار می تواند فعالیت روزمره خود را مانند قبل از سر بگیرد.

در این روش بلافاصله بعد از تزریق فیلر تغییر شکل ظاهری نواحی فک قابل مشاهده می باشد و در طی روزهای بعد نیز بهبودی کامل حاصل می شود. در این روش از زاویه سازی فک ممکن است بیمار کمی احساس درد داشته باشد و ناحیه تزریق دچار تورم و کبودی شوند که جای هیچگونه نگرانی نیست زیرا بعد از گذشت ۱ الی ۲ دو روز تمامی این عوارض جانبی از بین خواهند رفت.

زاویه سازی فک چیست

 – تزریق چربی

تزریق چربی، یکی از روش ها تاثیرگذار در زاویه سازی فک و اصلاح ناهماهنگی های موجود در خط فک می باشد، در واقع بعد از تزریق چربی، زیبایی طبیعی به صورت برگردانده می شود.چربی که برای این عمل مورد استفاده قرار می گیرد از نواحی دیگر بدن متقاضی برداشته می شود( معمو لا در ناحیه ناف و یا ران چربی را برای این منظور بر می دارند)، این عمل نیاز به دارو بیهوشی نداشته و به صورت سرپایی انجام می شود البته ممکن است نواحی که تزریق چربی صورت می پذیرد تا حدود ۱ هفته ورم داشته باشد که نتیجه نهایی نیز بعد از گذشت چند هفته قابل مشاهده می باشد.

لازم است که بدانید تزریق چربی علاوه بر زاویه سازی فک برای پروتز چانه و برجسته کردن آن نیز توسط پزشکان مورد استفاده قرار می گیرد. تزریق ژل چانه برای زاویه سازی فک روشی ایده آل و مقرون به صرفه می باشد زیرا همانگونه که گفتیم در این روش از چربی بدن خود فرد استفاده می شود  و امکان بروز حساسیت بعد از تزریق وجود ندارد علاوه بر این ، چربی در طولانی مدت تنها ۳۰ الی ۵۰ درصد آن باقی می ماند البته ذکر این نکته نیر حائز اهمیت است افرادی می توانند از این روش استفاده کنند که ذخیره مناسب چربی داشته باشد.

زاویه سازی فک با نخ

در این روش از نخ های مخصوصی به نام لیفتینگ استفاده می شود، که در فرایند انجام آن ابتدا پزشک نواحی را که نیاز به نخ کشی دارد علامت گذاری کرده و سپس عمل زاویه سازی فک با نخ انجام می شود، در این روش زیبایی نخ ها از طریق سوزنی ظریف در ناحیه زیرین پوست وارد بافت عضلانی می شوند،

عمل زاویه سازی فک با نخ با استفاده از نوعی نخ خاردار انجام می شود و فورا بعد از اتمام عمل می توانید نتیجه را مشاهده کنید. این روش هیچگونه عوارضی نداشته و بی خطر می باشد البته ممکن است برخی از افراد در ناحیه تحت عمل دچار تورم و یا کبودی شوند که این امر کاملا طبیعی بوده و استفاده از کمپرس آب یخ در بهبود سریع آن تاثیرگذار است.

زاویه سازی فک چیست

انواع نخ هایی که برای زاویه سازی فک از آن استفاده می کنند به قرار ذیل است:

 – نخ تکی: این نوع نخ بدون خار و دارای جنس نرمی می باشد و و معمولا برای افرادی که در ناحیه گردن و گونه دچار افتادگی پوستی شده اند مورد استفاده قرار می گیرد.

 – نخ کاگ: این نوع نخ نیز تا حدودی به نخ تکی شباهت دارد و معمو لا از آن برای لیفت خط فک استفاده می شود.

 – نخ گردابی: نخ گردابی که آن را با نام نخ پیچ دار نیز می شناسند برای نواحی فرو رفته فک کاربرد دارد این نوع نخ موجب حجم دهی این نواحی می شود.

بیشتر مطالعه کنید : کربوکسی تراپی صورت

مزایای زاویه سازی فک با نخ

 – این روش زیبایی کاملا بی خطر بوده و بعد از اتمام عمل لیفت نتیجه فورا قابل مشاهده می باشد.

 – نخی که برای این روش استفاده می شود قابل دیدن و لمس کردن نبوده و به مرور توسط بافت های بدن جذب می شود و حساسیت زا نیز نمی باشد.

 – زاویه سازی فک با نخ به صورت سرپایی انجام شده و از نظر هزینه نیز مقرون به صرفه می باشد.

سوالات متداول

چه عواملی موجب بزرگی عضله فک می شود؟

بزرگی فک در برخی افراد ژنتیکی می باشد، اما برخی عوامل از قبیل دندان قروچه- یا کشیدن مکرر دندان ها در بزرگی فک تاثیرگذار خواهد بود.

آیا می توان همزمان با جراحی کوچک کردن فک لیفت صورت را نیز انجام داد؟

ایجاد تورم بعد از جراحی کوچک کردن فک امری طبیعی است، این تورم ممکن است چندین ماه به طول بیانجامد تا کاملا برطرف شود از این رو بهتر است اگر قصد دارید لیفت صورت انجام دهید آن را به چندین ماه بعد از جراحی کوچک کردن فک موکول کنید، معمولا ۴ ماه وقفه میان عمل های مختلف مناسب می باشد.

آیا ممکن است بعد از زاویه سازی فک با جراحی، دوباره رشد کند؟

خیر، استخوان قابلیت رشد مجدد را ندارد، ولیکن این امکان وجود دارد که به دلیل برخی عوامل مانند کشیدن دندان ها و یا دندان قروچه عضله مضغ، ضخیم تر شود.

بخیه هایی که پس از جراحی در داخل دهان ایجاد می شوند چگونه درمان می شوند؟

این بخیه ها با نخ های جذبی انجام می شوند که نیاز به کشیدن ندارد و بعد از گذشت ۵ الی ۷ روز بعد از جراحی جذب و حل می شوند.

آیا زاویه دار کردن فک درد دارد؟

درد این روش درمانی بسیار اندک و برای متقاضی قابل تحمل است همچنین برای انجام این عمل نیاز به داروی  بیهوشی نمی باشد.

چگونه بدانیم که متقاضی مناسبی برای زاویه سازی فک با بوتاکس هستیم؟

اغلب افرادی که تمایل دارند که زاویه سازی فک انجام دهند برای این روش مناسب هستند، اما در هر صورت قبل از انجام فرایند درمان پزشک صورت شما را مورد بررسی قرار می دهد و تعیین می کند که آیا بوتاکس برای زاویه سازی فک شما روش مناسبی است یا خیر.

آیا زاویه سازی فک با بوتاکس درد دارد؟

نه، براساس تحقیقاتی که از بیماران مختلفی که این روش درمانی را انجام داده اند شده است، این روش درد نداشته اما پزشک قبل از انجام تزریق بوتاکس اقدامات لازم برای راحتی و اطمینان بیمار را انجام می دهد.

به این مطلب امتیاز بدهید

ثبت امتیاز !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× چت آنلاین واتس آپ
021-88888649