عوارض بوتاکس و پیشگیری از آن

0

آیا تزریق بوتاکس عوارض دارد؟ آیا شما نیز در زمره افرادی هستید که می خواهید برای رفع چین و چروک تزریق بوتاکس را انجام دهید و به دنبال پاسخ این سوال هستید؟ در ابتدا برای پاسخ به این سوال باید گفت اگر چه بوتاکس نوعی درمان غیر تهاجمی است اما نمی تواند به طور قطع و صددرصد آن را بدون عوارض بوتاکس دانست.

 

در این مقاله میخوانید:

عوارض بوتاکس چیست؟

عوارض عمومی بوتاکس

عوارض تزریق بوتاکس در محل تزریق

عوارض تزریق بوتاکس در تزریق میان دو ابرو

عوارض تزریق بوتاکس در تزریق نواحی ابرو و پیشانی

عوارض تزریق بوتاکس در تزریق نواحی پلک ها

عوارض تزریق بوتاکس گوشه های دهان و چانه

عوارض تزریق بوتاکس در تزریق گردن

 

در این مقاله می خواهیم به صورت مفصل به بررسی عوارض بوتاکس بپردازیم برای کسب اطلاعات در این زمینه با ما همراه باشید:

عوارض بوتاکس چیست؟

در حالت کلی تزریق بوتاکس دارای کمترین میزان عوارض است، و دلیل بروز برخی عوارض نیز به عدم آگاهی فرد تزریق کننده بوتاکس و انجام فرایند تزریق توسط شخصی غیر متخصص ارتباط دارد، زیرا مهم ترین توصیه اغلب پزشکان این است که حتما برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکل و عوارضی برای تزریق بوتاکس به کلینیک های معتبر و پزشک متخصص مراجعه کنید.

عوارض بوتاکس

در ادامه به بررسی عوارض عمومی بوتاکس و دلیل آن می پردازیم:

عوارض عمومی بوتاکس

قرمزی و تورم

قرمزی و تورم بدن در برابر هر گونه درمانی کاملا طبیعی بوده و به نوعی واکنش عادی بدن در برابر اغلب روش درمانی تزریقی به شمار می آید که فورا بعد از گذشت چند ساعت نیز از بین می رود و نیاز به درمان و یا مصرف داروی خاصی برای از بین رفتن آن وجود ندارد.

بیشتر مطالعه کنید : میکروبلیدینگ

میزان قرمزی و تورم پس از تزریق بوتاکس به اندازه ماده بوتاکس و ضخامت سوزنی که برای تزریق توسط پزشک انتخاب می شود بستگی دارد. عدم بروز این عوارض به میزان مهارت و تجربه پزشک ارتباط دارد.

از جمله مهم ترین مواردی که می تواند میزان این عوارض را کاهش دهد شامل موراد ذیل می شود:

 – استفاده از سوزن های دارای کیفیت

 – تزریق آرام با مقدار کمی از ماده بوتاکس

 – بعد از تمام شدن تزریق حتما از کمپرس سرد استفاده شود

درد

شدت احساس درد در زمانی که تزریق بوتاکس انجام می شود به میزان آستانه متقاضی ارتباط دارد، ولیکن معمولا اکثریت افرادی که این تزریق را انجام داده اند به راحتی درد آن را تحمل کرده اند، ولی می توانید برای کاهش درد نیز بعد از مشورت با پزشک یک ساعت قبل از این که فرایند تزریق را انجام دهید استامینوفن مصرف کنید. برخی پزشکان نیز در صورت تمایل متقاضی، قبل از انجام تزریق برای نواحی تزریق از کرم های موضعی استفاده می کنند و از این طریق میزان درد کاهش پیدا می کند.

سردرد و تهوع

سردرد و تهوع از عوارض شایع بعد از تزریق بوتاکس است، ولیکن تمامی متقاضیانی که این تزریق را انجام داده اند به این عارضه دچار نشده اند و تنها ۲ الی ۱۵ درصد این افراد بعد از تزریق احساس تهوع و سردرد داشته اند.

این عارضه بسیار  خفیف بوده و حدود ۱ الی ۴ روز بعد از تزریق کاملا از بین می رود در برخی از افراد نیز این عارضه تنها چند ساعت طول می کشد.

تاکنون دلیل قطعی برای بروز این عارضه اعلام نشده است اما برخی پزشکان معتقدند که عواملی مانند آسیب های ناشی از تزریق- اضطراب و سابقه سردردهای میگرنی، می تواند در بروز این عارضه ناشی از بوتاکس تاثیرگذار باشد.

در صورت تجویز پزشک می توانید در صورت بروز این عارضه داروی مسکن و یا قرص های ضد میگرن مصرف کنید.

کبودی

کبودی بعد از تزیرق بوتاکس که یکی از عوارض عمومی بوتاکس به شمار می آید به دلیل سوراخ شدن عروق خونی در نواحی تزریق است، پزشک متخصص  با تجربه قبل از تزریق نواحی که دارای عروق خونی هستند را به خوبی تشخیص و شناسایی می کنند زیرا این پزشکان به خوبی با آناتومی صورت و گردن آشنایی کامل دارند، از این رو می توان گفت یکی از دلایل عارضه کبودی ناشی از تزریق، این است که به افراد غیر پزشک برای انجام این فرایند مراجعه کرده باشید.

بیشتر مطالعه کنید : تزریق ژل لب

اما در هر صورت برای پیشگیری از این عارضه لازم است که از یک هفته قبل از تزریق بوتاکس از مصرف داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن- آسپرین خودداری کنید همچنین اقدامات ذیل نیز در پیشگیری از کبودی پوست تاثیرگذار خواهد بود:

 – در هنگام تزریق بوتاکس می بایست در حالت نشسته باشید.

 – پزشک لازم است قبل از تزریق عروق خونی را شناسایی کند به خصوص نواحی اطراف چشم و مابقی بخش هایی که مستعد کبودی هستند.

 – پزشک بعد از تزریق با فشار دادن انگشت بر محل تزریق می تواند تا حد زیادی از بروز کبودی جلوگیری کند

 – واکنش کولینرژیک

واکنش های کولینرژیک یکی از عوارض عمومی ناشی از تزریق بوتاکس است که موجب خشک شدن دهان و  چشم ها می شود، البته این عارضه تنها در صورت استفاده از محلول های بوتاکسی که از سم بوتولونیوم نوع B  ساخته شده اند بروز می کند از این رو توصیه می شود برای پیشگیری از محلول های حاوی سم بوتولیونیوم نوع A استفاده کنید.

عوارض  گفته شده از مهم ترین عوارض عمومی بوتاکس بوده که ممکن است تنها دسته کمی از افراد به آن دچار شوند در ادامه این مقاله عوارض بوتاکس در محل تزریق را برای نواحی مختلفی که از این داروی تزریقی استفاد ه می شود را مورد بررسی قرار می دهیم:

عوارض بوتاکس

عوارض بوتاکس در محل تزریق

این دسته از عوارض معمولا به دلیل انتشار ماده بوتاکس به عضلات مجاوری ناحیه تزریق رخ می دهد، اغلب افرادی که برای تزریق بوتاکس به افراد غیر پزشک مراجعه می کنند در معرض این عوارض قرار دارند.

از آنجا که روش ها و دستورالعمل های تزریق بوتاکس در یک سوم بالایی صورت مانند خطوط اخم- خطوط افقی پیشانی- ابروها به میزان زیادی بهینه شده است لذا احتمال بروز این عارضه بسیار کم می باشد ولیکن یک سوم میانی و پایینی صورت به دلیل این که تزریق بوتاکس برای این نواحی کاربرد کمتری دارد لذا روش ها و دستورالعمل های آن ضعیف بوده و تزریقات می بایست با دقت بیشتری انجام شود، و احتما بروز عوارض بوتاکس در این نواحی بیشتر می باشد.

عوارض بوتاکس در محل تزریق برای برخی نواحی تحت درمان

عوارض بوتاکس در تزریق میان دو ابرو

عوارض ناشی از بوتاکس برای درمان خطوط میان دو ابرو شامل موارد ذیل می باشد البته لازم به ذکر است که این عوارض موقت بوده و هیچگونه خطری برای سلامتی متقاضی ندارد، این عوارض تنها از لحاظ زیبایی شناختی در زمره عوارض نامطلوب قرار دارند.

افتادگی پلک ها

این عارضه در گذشته بیشتر شایع بوده و امروزه در صورتی که متقاضی تزریق بوتاکس را در مراکز غیر درمانی انجام دهد به آن دچار می شود، از مهم ترین عوامل بروز این عارضه تزریق نادرست و انتشار ماده بوتاکس بر عضلات بالا برنده پلک می باشد، این عارضه بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس قابل مشاده نیست بلکه ۲ الی ۱۵ روز بعد از تزریق بوتاکس خود را نشان می دهد و بهبودی آن نیز ۲ الی ۸ هفته به طول می انجامد، و هر چقدر که از زمان تزیرق تزریق بوتاکس بیشتر بگذرد این عارضه نیز به صورت کامل درمان می شود و جای هیچگونه نگرانی ندارد.

برای پیشگیری از افتادگی پلک ها به دلیل تزریق بوتاکس می توانید براساس موارد ذیل عمل کنید:

 – بلافاصله بعد ازتزریق بوتاکس، از مالیدن و دست زدن به نواحی تزریق و خم شدن به سمت جلو خودداری کنید.

 – پزشک باید محلول بوتاکس را به آرامی و به میزان بسیار اندکی تزریق کند، فراموش نکنید درزمان تزریق؛ نباید نواحی که عمل تزریق انجام می شود را ماساژ دهید.

بیشتر مطالعه کنید : تزریق ژل چانه

 – برای اثربخشی در عضلات نواحی تزریق، به مدت ۲ الی ۳ ساعت عضلات آن نواحی را به کار بگیرید از این طریق بوتاکس با سرعت بیشتری جذب بافت هدف خواهد شد و در عضلات فوقانی منتشر نخواهد شد.

لازم است که بدانید برخی افراد بیش از سایرین در خطر ابتلا به این عارضه قرار  دارند از این رو پزشک می بایست قبل از تزریق عوامل خطرساز در متقاضی را به خوبی مورد بررسی قرار دهد و چنانچه هر کدام از این عوامل در فرد وجود داشت روش تزریق را براساس شرایط وی انتخاب نماید. برخی عواملی که در افتادگی پلک در زمان تزیرق بوتاکس دو ابرو وجود دارد به قرار ذیل است:

 – افرادی که در نواحی تزریق آسیب دیدگی و جراحی قبلی داشته اند.

 – افرادی بالای ۴۰ سال

 – کسانی که عضلات بالابرنده پلک آن ها در حالت عادی و طبیعی ضعیف بوده و پزشک از طریق معاینه قبل از عملیات تزریق این عوامل را تشخیص می دهد.

افتادگی پلک در سال های گذشته تنها در ۱۰ درصد از متقاضیان مشاهده می شود، اما امروزه با بهبود روش های تزریق و همچنین محلول های مصرفی بوتاکس این عارضه به صورت کامل از بین رفته است.

البته مورد دیگری که می تواند در بروز این عارضه نقش داشته باشد افتادگی بافت میان دو ابرو و التهاب می باشد.

افزایش خطوط دو طرف بینی

ممکن است به دلیل عدم تحرک عضلات میان ابروها، فعالیت عضلات اطراف بینی افزایش پیدا کرده و موجب نمایان شدن خطوط دوطرف بینی شود. به خصوص در زمان هایی که فرد در حالت خندیدن و یا اخم کردن باشد. برای جلوگیری بروز این عارضه می بایست تزریق بوتاکس در طرفین بینی نیز انجام شود.

عوارض بوتاکس

عوارض بوتاکس در تزریق نواحی ابرو و پیشانی

افتادگی ابرو

عضله نازک و پهنی ناحیه پیشانی را فونتالیس می نامند این عضله به دوزهای کم بوتاکس بسیار حساس بوده و چنانچه دوز مصرفی بوتاکس برای این ناحیه خیلی کم باشد موجب افتادگی ابروها خواهد شد، در چنین شرایطی متقاضی در نواحی پیشانی و  پلک های فوقانی حس سنگینی داشته و زمانی که فرد از موارد آرایشی برای ناحیه استفاده می کند شدت این سنگینی بیشتر خواهد شد.

برخی تصور می کنند که این عارضه ممکن است بر روی بینانی تاثیر منفی داشته باشد در صورتی که چنین نبوده و بعد از گذشت ۱ الی ۴ هفته بهبود می یابد.

دلیل دچار شدن به این عارضه نیز مراجعه متقاضی به افراد غیر پزشک و یا کم تجربه برای انجام تزریق است.

بیشتر مطالعه کنید : تزریق ژل گونه

چهره بدون احساس

یکی دیگر از عوارض بوتاکس، چهره بی احساس است که به دلیل تزریق در دوزهای بالا رخ می دهد، لازم است که بدانید عضله پیشانی در برابر محلول بوتاکس بسیار حساس می باشد و برای جلوگیری از بروز این عارضه لازم است که ابتدا دوز کمی از بوتاکس به نواحی پیشانی تزریق شود سپس بعد از گذشت یک ماه نتایج توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد، اغلب مراجعین دیگر نیاز به تزریق بیشتری ندارند ولیکن برخی دیگر نیز ممکن است به منظور رفع خطوط باقی مانده پیشانی مجددا نیاز به دوز بسیار کمی محلول بوتاکس داشته باشند.

عوارض بوتاکس در تزریق نواحی پلک ها

شل شدگی پلک پایین

خطوطی که در  دور چشم ایجاد می شود را خطوط پنجه کلاغی می نامند، اگر برای از بین رفتن این خطوط از دوز بسیار بالایی استفاده شود موجب افتادگی پلک ها می شود از سوی دیگر این عضلات دور چشم با کمک ماساژ عروق لنفاوی موجب خروج مایعات اضافی در این ناحیه خواهد شد، در صورتی که از دوز بالایی برای این ناحیه استفاده شود و عضلات به صورت کامل فلج شوند مایعات اضافی خارج نمی شوند و موجب ایجاد ورم در ناحیه زیر چشم ها می شود. که این عوامل موجب پف چشم ها در صبح بعد از بیدار شدن خواهد شد همچنین موجب ازدیاد چین و چروک ها پلک تحتانی می گردد.

از دیگر عوارض بوتاکس بعد از تزریق این ناحیه می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 – افتادگی پلک پایین

 – افتادگی پلک بالا

 – دوبینی و لوچی چشم که به ندرت ممکن است اتفاقق بیفتد

 – افتادگی لب؛ به ندرت ممکن است اتفاق بیفتد

 – عمیق تر شدن خطوط گونه، که این مورد نیز به ندرت ممکن است اتفاق بیفتد.

 – عوارض بوتاکس در تزریق یک سوم میانی و پایینی صورت

 – اطراف دهان

معمولا تزریق بوتاکس برای نواحی اطراف دهان نمی تواند انتخاب مناسبی باشد، استفاده از سایر روش ها برای جوانسازی این نواحی می تواند بسیار تاثیرگذارتر باشد و در اغلب موارد از تزریق ژل برای این مورد استفاده می شود و اگر نیاز به تزریق بوتاکس باشد می بایست از دوزهای بسیار کم استفاده شود، از مهم ترین عوارض بوتاکس در تزریق اطراف دهان می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 – فلج شدن عضلات لب و عدم توانایی لازم در زمان حرف زدن و بلعیدن صحیح

 – عدم تقارن

 – عدم توانایی لازم در ممانعت از بیرون ریختن آب دهان

 – سخت بودن لبخند زدن

عوارض بوتاکس

گوشه های دهان و چانه

تزریق بوتاکس برای نواحی پایینی گوشه های دهان نیز مناسب نمی باشد در چنین موردی لبخند زدن و تکلم برای متقاضی دشوار است، همچنین در مورد تزریق بوتاکس برای چانه اگر به درستی انجام نشود مجددا عوارض مذکور قابل مشاهده می باشد.

عوارض بوتاکس در تزریق گردن

مهم ترین عوارض ناشی از تزریق بوتاکس در ناحیه گردن، ایجاد خلل در بلعیدن و کمتر شدن میزان ترشح بزاق دهان است و چنانچه مواد بوتاکس به عضلات عمیق تر گردن نفوذ پیدا کند تحرک گردن به سمت چپ و راست دشوار خواهد بود. که از عوارض بوتاکس در تزریق ناحیه کردن می باشد.

به این مطلب امتیاز بدهید

ثبت امتیاز !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× چت آنلاین واتس آپ
021-88888649