معرفی فرق لمینت و کامپوزیت دندان

0

ما در این مقاله قصد داریم به بررسی موضوع فرق لمینت و کامپوزیت بپردازیم. برخی از افراد برای داشتن لبخندی زیبا راهکارهای زیادی را امتحان میکنند، اما به نتیجه دلخواه خود نمیرسند! ما در این مقاله دو راهکار زیبا کردن دندان را به شما عزیزان معرفی میکنم. همه ما با لمینت و کمپوزیت دندان آشنا هستیم و یا حداقل نام آن را شنده اید، ما در این مقاله، شما عزیزان را با این دو روش کاربردی آشنا خواهیم کرد.

در این مقاله میخوانید :

کامپوزیت چیست؟

لمینت چیست؟

فرق میان لمینت و کامپوزیت در چیست؟

چه کسانی کاندیدای انجام لمینت دندان هستند؟

چه کسانی نمیتوانند از لمینت و کامپوزیت دندان استفاده کنند؟

کامپوزیت دندان طبیعی تر است یا لمینت؟

در ابتدا ما شما عزیزان را با ونیر دندان آشنا میکنیم، ونیرها را میتوان لایه هایی نازک دانست، که از مواد مختلفی مثل: پرسلن و کامپوزیت ساخته شده، و دندان پزشک از آن برای روشن تر کردن و زیباتر کردن ظاهر دندان از آن استفاده میکند.  ونیر دندان امروزه در مطب های دندان پزشکی به دو روش کامپوزیت و لمینت سرامیکی انجام میشود. شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که فرق بین این دو روش چیست؟ اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که سلامت و زیبایی دندان برایتان اهمیت دارد در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت دندان را میتوان یک متریال دندانپزشکی دانست که از آن برای رفع مشکلاتی مانند: رفع زردی و روشن تر کردن دندان، ترمیم دندان های آسیب دیده، از بین بردن ترک های روی دندان استفاده میکنند.

لمینت چیست؟

برخلاف کامپوزیت، از لمینت دندان برای هم رنگ کردن دندان ها استفاده میشود. دندان پزشک معمولا لمینت را بر روی دندان هایی که قدمی و خلفی هستند جاگذاری میکند. امروزه استفاده از روش لمینت در ممیان افراد جامعه به خصوص خانم ها رواج دارد. یکی از فرق های لمینت با کامپوزیت از بین بردن فاصله ایی میباشد، که در میان دندان وجود دارد. حال سوال اینجاست که چه تفاوتی در میان آنها میباشد و چه کسانی کاندیدای استفاده هرکدام از این روش ها میباشند؟  پس با ما همراه باشید.

فرق لمینت و کامپوزیت

فرق میان لمینت و کامپوزیت در چیست؟

فرق لمینت و کامپوزیت در چیست؟ این سوالی است که امکان دارد برای هرکسی که به سلامت و زیبایی دندان خود می اندیشد پیش بیاید. این دو روش از ۴ نظر با هم متفاوت هستند، که به شرح زیر میباشد:

 1. اولین فرق لمینت و کامپوزیت در مواد سازنده آنها میباشد، مواد سازنده لمینت از جنس پرسلن و سرامیک میباشد، این در حالی است که مواد سازنده کامپوزیت از جنس رزین کامپوزیت میباشد.
 2. دومین تفاوت این روش در هزینه های آنها میباشد، هزینه انجام کامپوزیت دندان معمولا بسیار کمتر از لمینت سرامیکی میباشد.
 3. سومین فرق لمینت و کامپوزیت در طول عمر آنها میباشد، طول عمر در انجام دادن هرکدام از این روش ها مسئله مهمی میباشد، چراکه فرد نیازی ندارد بعد گذشت مدت زمان کوتاهی به پزشک مراجعه کند و هزینه های اضافی پرداخت کند، در این مورد باید گفت که طول عمر لمینت سرامیکی بیشتر میباشد، و یکی از مزیت های خوب آن نسبت به روش کامپوزیت است.
 4. چهارمین تفاوت این دو روش در برگشت پذیری آنها میباشد، معمولا برگشت پذیری در روش لمینت سرامیکی کمتر اتفاق می افتد.
 5. پنجمین فرق لمینت و کامپوزیت در مقاومت آنها در برابر رنگ پذیری میباشد، که در این مورد رنگ پذیری لمینت سرامیکی کمتر از کامپوزیت میباشد.
 6. ششمین و آخرین تفاوت این دو روش در مدت زمانی میباشد، که پزشک نیاز دارد تا قالب دندان را بسازد، که در این مورد هم لمینت سرامیکی مدت زمان بیشتری را نیاز دارد برای ساخت قالب.

چه کسانی کاندیدای انجام لمینت دندان هستند؟

 1. افرادی که دندان هایی زرد رنگ دارند
 2. افرادی که دندان های آنها روی هم افتاده است
 3. افرادی که در ردیف دندان خود فرو رفتگی و برآمدگی دارند
 4. افرادی که میخواهند دندان های قدامی و خلفی خود را مرتب کنند.

فرق لمینت و کامپوزیت

چه کسانی نمیتوانند از لمینت و کامپوزیت دندان استفاده کنند؟

 1. افرادی که عادت دارند در طول روز دندان قروچه کنند
 2. افرادی که دندان هایشان دچار سایش شدید میباشد
 3. افرادی که دچار بهم ریختگی شدید دندان هستند
 4. فردی که دهان و لثه او بیماری های فعال دارد هم نمیتواند از لمینت و کامپوزیت دندان استفاده کند
 5. افرادی که دهان آنها بهداشت بسیار پایینی دارد

سوال اینجاست که این افراد با داشتن این مشکلات هیچگاه  نمیتوانند، از روش های لمینت و کامپوزیت استفاده کنند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، خیر این افراد میتوانند با مراجعه به دندان پزشک و حل مشکلات گفته شده، با ترمیم دندان های خود به دو روش کامپوزیت و لمینت، لبخند زیباتری را داشته باشند.

علائم ناموفق بودن کامپوزیت و لمینت دندان چیست؟

از کجا بفهمیم که کامپوزیت و لمینت دندان ناموفق بوده؟ این سوالی است که بیشتر مراجعه کنندگان به مطب های دندان پزشکی دارند، ما در این بخش از مقاله به آن میپردازیم.

اگر فردی بعد از انجام لمینت و کامپوزیت دچار علائمی مانند: خونریزی در ناحیه لثه، گرفتن بوی بد دهان، درد در ناحیه لمینت و کامپوزیت، چسبیدگی دندان ها در ناحیه ایی که لمینت و کامپوزیت انجام شده است، پس از مشاهده این علائم فرد باید به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کند و تمامی مشکلات را برای او بازگو کند.

 

بیشتر مطالعه کنید : بلیچینگ دندان

در فرایند کاشت لمینت و کامپوزیت چه فرقی دارند؟

بیشتر افراد فرق بین کامپوزیت و لمینت را در فرایند کاشت نمیدانند، ما در این بخش از مقاله علت این تفاوت را به شما عزیزان می گوییم. در روش کامپوزیت پزشک لایه های نازک رزین کامپوزیت را بر روی دندان های فرد قرار می دهد، و باعث میشود دندان ها رنگ روشن تری داشته باشند، اما در روش لمینت دندان پزشک برای رفع مشکلات دندان باید بخشی از دندان را بتراشد، که کمی تهاجمی میباشد، اما در روش کامپوزیت پزشک از هیچگونه روش تهاجمی استفاده نمیکند و معمولا به طور مستقیم هم رزین کامپوزیت را بر روی دندان میگذارد تا بتواند باندینگ را ایجاد کند.

فرق لمینت و کامپوزیت

کامپوزیت دندان طبیعی تر است یا لمینت؟

یکی دیگر از فرق های لمینت و کامپوزیت دندان در ظاهر آنها میباشد. طبق گفته پزشکان افرادی که لمینت دندان را انجام داده اند از انجام این روش بسیار راضی بوده اند، چرا که علاوه بر زیبایی ظاهری، طبیعی تر هم به نظر میرسد، و این خود یکی از پارامترهای مهم این روش نسبت به کامپوزیت دندان میباشد. اما برخی از افراد هستند که این روش را به خاطر هزینه کم و تهاجم کمتر نسبت به لمینت ترجیح میدهند. البته اگر میخواهید لمینت و کامپوزیت دندان شما با موفقیت انجام شود و طبیعی تر به نظر بیاید، توصیه میشود به پزشک های متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

بیشتر مطالعه کنید : ارتودنسی چیست؟

معمولا در روش کامپوزیت پزشک باید دندان را قبل از کار گذاشتن رزین آماده سازی هایی را انجام دهد، که بعد از گذاشتن رزین دندان های فرد کمی برجسته تر دیده میشود و دندان از حالت طبیعی خود خارج میشود، پس اگر میخواهید دندان های شما طبیعی تر دیده شود میتوانید از لمینت استفاده کنید چراکه لمینت نسبت به کامپوزیت بسیار نازک تر میباشد. شما میتوانید با نکاتی که ما در این مقاله گفتیم بهترین روش را برای ترمیم و زیباسازی دندان خود انتخاب کنید در آخر تصمیم با خود شماست.

به این مطلب امتیاز بدهید

ثبت امتیاز !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× چت آنلاین واتس آپ
021-88888649