خدمات کامپوزیت دندان

یکی از عواملی تاثیر گذار در جذابیت و زیبایی چهره داشتن دندان های زیبا است، بسیاری از افراد که از ظاهر دندان های خود راضی نیستند و یا این که تمایل دارند زیبایی چهره خود را دو چندان کنند به دنبال راهی برای یک دست و یک رنگ کردن دندان هایشان هستند برای این منظور اغلب این افراد کامپوزیت دندان را انتخاب کردده و از این طریق علاوه بر ترمیم و اصلاح مشکلات دندان هایشان از لبخندی زیبا نیز بهره مند می شوند.

کامپوزیت هایی که برای دندان مورد استفاده قرار می گیرند علاوه بر جنبه زیبایی از دوام و ماندگاری خوبی نیز برخوردارند.در این مقاله قصد داریم کامپوزیت دندان و مزایای آن را مورد بررسی قرار دهیم برای کسب اطلاعات در این زمینه با ما همراه باشید:

دندانپزشکی
بخش دندانپزشکی
دندانپزشکی
بخش کامپوزیت
دندانپزشکی
لمینیت دندان
دندانپزشکی
جرمگیری دندان

تلفن های تماس

قبل از هرگونه تصمیم از مشاوره های رایگان کارشناسان نیلا رز بهره مند شوید.

کامپوزیت دندان چیست؟

یکی از پر کاربردترین و پر مصرف ترین روش های درمان زیبایی دندان کامپوزیت است، کامپوزیت هایی که برای دندان مورد استفاده قرار می گیرند از موادی خمیری شکل درست شده اند که دندانپزشک با کمک آن ها می تواند انواع مشکلات دندانی از قبیل شکستگی- پوسیدگی- ترک خوردگی و یا سیاه شدن را ترمیم و درمان کند.حتما به این نکته توجه داشته باشید که مواد کامپوزیت دندان بایستی به گونه ای باشد که از قابلیت بازسازی لایه به لایه برخوردار باشد همچنین استحکام و قابلیت پولیش آن نیز باید در حد بسیار خوبی باشد، یکی از مهم ترین ویژگی های بارز کامپوزیت درخشندگی و ظاهر طبیعی آن است.

انواع کامپوزیت دندان

کامپوزیت ونیر

یکی از معروف ترین انواع کامپوزیت های دندان که بیشتر جنبه زیبایی دارد کامپوزیت ونیر است

کامپوزیت ماکروفیل

کامپوزیت دندان ماکروفیل یا درشت دانه در زمره اولین کامپوزیت های دندان به شمار می آید.

کامپوزیت میکروفیل

مهمترین مزیت کامپوزیت میکروفیل نسبت به نوع ماکروفیل پولیش آسان و سطح ترمیم صاف آن است.

کامپوزیت هیبرید

از مهم ترین ویژگی های در خور توجه این نوع کامپوزیت ها می توان به مقاومت بالای آن ها در برابر ساییدگی اشاره کرد.

با ما در ارتباط باشید

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه  20.00 – 9.00

پنج شنبه ها  9.00 – 20.00

جمعه ها و روزهای تعطیل با هماهنگی

تلفن تماس

قبل از هرگونه تصمیم از مشاوره های رایگان کارشناسان نیلا رز بهره مند شوید.

کامپوزیت ونیر

یکی از معروف ترین انواع کامپوزیت های دندان که بیشتر جنبه زیبایی دارد کامپوزیت ونیر است که معمولا برای پر کردن حد فاصل میان دندان های جلویی و ترمیم لب پریدگی های دندان مورد استفاده قرار می گیرد.جالب است که بدانید کامپوزیت ونیر همان مواد سفید رنگی است که برای پر کردن دندان ها از ان استفاده می کنند، که دندانپزشکان زیبایی این مواد سفید رنگ را مانند دندان های طبیعی خود شخص بر روی دندان های او شکل می دهند.

در ادامه می خوانید :

موارد کاربرد کامپوزیت ونیر

مزایای استفاده از کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان چگونه انجام می شود؟

آیا کامپوزیت دندان دردناک است؟

رنگ کامپوزیت دندان چگونه انتخاب می شود؟

مراقبت از دندان های کامپوزیت شده

انواع کامپوزیت دندان

عوارض کامپوزیت دندان

کامپوزیت ونیر علاوه بر زیبایی موجب سفیدی دندان نیز شده و از ویژگی های بارز آن می توان به عدم نیاز به تراش سطح دندان اشاره کرد، از این رو می توان گفت که در این روش زیبایی، دندان ها آسیب نمی بینند. نام دیگر کامپوزیت ونیر، ارتودنسی فوری است.کامپوزیت ها از زمانی که برای زیبایی دندان مورد استفاده قرار گرفته اند تاکنون تغییرات زیادی داشته اند امروزه کامپوزیت ها علاوه بر استحکام بالا از  پولیش عالی نیز برخوردارند، که این امر موجب افزایش مدت زمان ماندگاری آن ها شده است، لازم است که بدانید کامپوزیت ونیر از مواد هم رنگ دندان ها ساخته شده از این رو زمانی که برای اصلاح دندان های آسیب دیده به کار گرفته می شود بسیار طبیعی جلوه می کند.

کامپوزیت دندان

موارد کاربرد کامپوزیت ونیر

از این نوع کامپوزیت برای اصلاح و ترمیم برخی مشکلات دندانی به قرار ذیل استفاده می شود:

 – دندان هایی که به دلیل عوامل مختلف تغییر رنگ داده و زرد شده اند و برای برطرف و سفید کردن آن ها بلیچینگ دندان جوابگو نیست.

 – دندان هایی که به دلیل حادثه و یا عوامل مختلف دچار پریدگی و یا ساییدگی شده اند.

 – دندان هایی که شکل ظاهری خوبی نداشته و یا این که دفرمه شده اند.

 – برای پر کردن فاصله میان دندان ها

 – برای ترمیم و اصلاح دندان هایی که نسبت به سایر دندان ها کوتاهتر هستند.

آیا مزایای استفاده از کامپوزیت دندان را می دانید؟

معمولا افرادی که قصد دارند این روش درمانی زیبایی را برای اصلاح و ترمیم دندان هایشان انتخاب کنند این سوال در ذهنشان وجود دارد که آیا استفاده از کامپوزیت دندان انتخاب درستی است یا خیر؟ در ادامه برای پاسخ به سوال این افراد به مزایای کامپوزیت دندان می پردازیم:

در این روش دندان ها تراشیده نمی شوند و حتی در صورتی که دندان نیاز به تراش داشته باشد مقدار آن بسیار اندک است از این رو در درمان زیبایی کامپوزیت، مینا و عاج دندان آسیب نمی بیند.

 – در صورتی که دندان کامپوزیتی آسیب ببیند قابل ترمیم می باشد.

 – ترمیم و اصلاح کامپوزیت، آسان و و در مدت زمان بسیار کمی قابل انجام است.

 – این درمان زیبایی، دردناک نبوده لذا نیاز به داروی بی حسی ندارد به جز برای برخی دندان های حساس

 – کامپوزیت در مقایسه با سایر روش های درمان زیبایی دندان از استحکام و مقاومت بیشتری برخوردار است.

 – از لحاظ ظاهری شکل و رنگ دندان های کامپوزیت کاملا طبیعی می باشد.

 – در این روش از لابراتور استفاده نمی شود از این رو خطا انسانی کمتر است همچنین به زمان و هزینه کمتری نیز نیاز دارد.

کامپوزیت دندان چگونه انجام می شود؟

در این بخش از مقاله در 6 مرحله به چگونگی انجام کامپوزیت دندان می پردازیم:

 – در اولین مرحله از کار، لازم است که دندان ها کاملا تمیز باشند، سطح دندان بایستی بدون هیچگونه جرمی باشد و از این طریق دندان ها را برای قرار دادن کامپوزیت آماده کرد.

 – بعد از این که سطح دندان ها کاملا تمیز شد اکنون باید آن ها را خشک کنید، دقت داشته باشید نباید حتی ذره ای رطوبت و یا بزاق بر روی دندان ها برجای بماند.

 – اکنون نوبت به متخلخل نمودن سطح دندان می رسد این کار را با استفاده از مواد اسیدی مخصوصی انجام می دهیم، این عمل در چسباندن مواد کامپوزیت موثر خواهد بود، در واقع در این مرحله سطح دندان را برای قرار گیری مواد کامپوزیت آماده می کنیم

 – در این مرحله از کار چسب مخصوص رو بر روی سطح دندان قرار داده سپس مواد کامپوزیت را که خمیری شکل است به آرامی بر روی دندان قرار می دهند دندانپزشک در این مرحله با توجه به مهارت و تجربه ای که دارد انقدر در مقدار مواد تغییر ایجاد می کند تا نتیجه مورد نظر و مطلوب را دریافت کند.

 – سپس با کمک پرتونور که از طول موج مخصوصی برخوردار است بر روی سطح کامپوزیت برای فعال و سخت کردن آن می تابانند.

 – در نهایت دندانپزشک با استفاده از پولیش، شکل مناسب و دلخواه را به کامپوزیت ها می دهد.

آیا کامپوزیت دندان دردناک است؟

خیر، این روش درمانی زیبایی دندان بدون درد می باشد و نیاز به داروهای بی حس کننده ندارد اما برخی از دندانپزشکان برای اینکه بیمار تزریق سوزن را نیز احساس نکند برای ناحیه درمان از ژل بی حسی استفاده می کنند .

بیشتر مطالعه کنید : لمینت دندان

رنگ کامپوزیت دندان چگونه انتخاب می شود؟

برخلاف تصور برخی افراد کامپوزیت های دندانی محصولاتی دست ساز هستند و انتخاب رنگ و شکل ظاهر آن به نظر خود افرادی که می خواهند از آن استفاده کنند بستگی دارد، با این وجود می توان گفت که کامپوزیت های دندان در انواع رنگ ها و شکل های مختلف وجود دارد، البته انتخاب نوع و رنگ کامپوزیت براساس نظر دندانپزشک انتخاب شود بهتر است زیرا دندانپزشک با توجه به آگاهی و تجربه ای که در این زمینه دارد برای انتخاب مناسب تمامی جوانب را مورد بررسی قرار داده و کامپوزیتی که از نظر ظاهری و زیبایی با سایر دندان ها همخوانی داشته باشد را انتخاب می کند.

مراقبت از دندان های کامپوزیت شده به چه صورت است؟

رعایت کردن موارد ذیل بعد از کامپوزیت دندان، موجب افزایش عمر و ماندگاری آن ها می شود.

 – مرتب مسواک زدن را فراموش نکنید.

 – برای نظافت فواصل دندان بهتر است علاوه بر مسواک زدن از نخ دندان نیز استفاده کنید.

 – از خوردن مواد غذایی سفت پرهیز کنید زیرا موجب آسیب رساندن به دندان ها و ساییدگی آن ها می شود.

 – بعد از خوردن مواد غذایی و مایعات رنگی مانند چای و قهوه و… حتما دندان هایتان را مسواک بزنید زیرا ممکن است کامپوزیت ها به دلیل این که خاصیت رنگ پذیری دارند تغییر رنگ دهند، البته لازم است که بدانید مصرف این مواد غذایی به مدت 48 ساعت بعد از کامپوزیت دندان ممنوع می باشد.

بیشتر مطالعه کنید : جرمگیری دندان

 – دهان شوی خود را براساس نظر و تجویز پزشک تهیه کنید زیرا برخی دهان شوی ها ممکن است موجب تغییر رنگ کامپوزیت ها شوند.

 – استعمال دخانیات مانند سیگار و قلیان را ترک کنید زیرا این موارد نیز منجر به تغییر رنگ کامپوزیت ها خواهند شد.

 – برای بررسی و معاینه دندان ها حتما در فواصل زمانی مشخص شده به دندان پزشک مراجعه نمایید.

انواع کامپوزیت دندان

 – کامپوزیت دندان ماکروفیل

کامپوزیت دندان ماکروفیل یا درشت دانه در زمره اولین کامپوزیت های دندان به شمار می آید که ذرات تشکیل دهنده آن 10 الی 50 میکرومتر است، البته هر کدام از انواع کامپوزیت ها علاوه بر مزایایی که دارند دارای معایبی نیز می باشند، از جمله یکی از معایب کامپوزیت دندان ماکرفیل می توان به سخت و دشوار بودن پولیش آن اشاره کرد که البته به نوعی مزیت آن نیز به شمار می آید زیرا که نشان از مقاومت بالای آن در برابر آسیب دیدگی و پوسیدگی می باشد.

 – کامپوزیت دندان میکروفیل

کامپوزیت دندان میکروفیل یا ریز دانه، که امروزه بیشتر از سایر انواع کامپوزیت ها برای زیبایی دندان مورد استفاده قرار می گیرد، ذرات تشکیل دهنده کامپوزیت میکروفیل بسیار ریز و در حد 100 نانومتر می باشد، البته این نوع کامپوزیت برای استفاده و ترمیم دندان های عقب گزینه مناسبی نمی باشد زیرا که از مقاومت لازم برای این دندان ها برخوردار نمی باشند.

مهمترین مزیت کامپوزیت میکروفیل نسبت به نوع ماکروفیل پولیش آسان و سطح ترمیم صاف آن است.

 – سایر انواع کامپوزیت دندان

از دیگر انواع کامپوزیت دندان هیبرید- میکروهیبرید و نانو هیبرید را می توان نام برد، ذرات تشکیل دهنده این نوع کامپوزیت ها مابین 10 الی 50 میکرومتر است، البته کامپوزینت نانو هیبرید و میکروهیبرید در زیر مجموعه کامپوزیت هیبرید قرار دارند و اندازه ذرات آن ها تقریبا کمتر از 100 نانومتر یا بیشتر از یک میکرومتر است.

از مهم ترین ویژگی های در خور توجه این نوع کامپوزیت ها می توان به مقاومت بالای آن ها در برابر ساییدگی و همچنین استحکام بالای آن ها اشاره کرد، البته این نوع کامپوزیت ها دارای معایبی نیز می باشند مانند تخریب میان ذرات که براثر روند استهلاک به وجود می آید که این امر در زیبایی دندان تاثیر منفی داشته که اثرات خود را به مرور در زیبایی لبخند و چهره نشان می دهد.

نانو کامپوزیت یکی دیگر از انواع کامپوزیت های دندان است که برای از بین بردن مشکلات هیبریدی مورد استفاده قرار می گیرد اندازه ذرات این نوع کامپوزیت در حدود 20 نانومتر می باشد.

معایب کامپوزیت دندان

 – در صورتی که از مواد کامپوزیتی با کیفیت پایین استفاده کنید و یا این که نکات لازم برای مراقبت های بعد از کامپوزیت را رعایت نکنید می بایست برای تعویض کامپوزیت ها اقدام نمایید.

 – میزان درخشندگی در برخی از انواع کامپوزیت های کم می باشد اما روش های خاصی برای افزایش درخشندگی آن ها وجود دارد.

 – افرادی که کامپوزیت دندان انجام می دهند می بایست به مسائل بهداشتی و نکات مراقبتی دقت بیشتری داشته باشند.

 – یکی از معایب کامپوزیت ایجاد لک و تغییر رنگ آن ها است البته با استفاده از پولیش این موارد قابل رفع می باشد.

کامپوزیت دندان

عوارض کامپوزیت دندان

در این روش درمانی زیبایی ، به دلیل اینکه دندان ها نیاز به تراشیدگی ندارند لذا عوارض نیز نداشته و فرد بهتر است برای جلوگیری از بروز هر گونه عوارض جانبی دیگر مراقبت های بعد از کامپوزیت را با دقت بیشتری رعایت نماید.اگر کامپوزیت های دندان به درستی به روی دندان ها قرار نگیرند موجب ایجاد تورم و آسیب دیدن لثه می شود، که یکی از عوارض کامپپو زیت ها همین مورد می باشد لذا اگر چند روز بعد ار انجام کامپوزیت دندان هر گونه تورم را در لثه خود مشاهده کردید فورا به دندان پزشک مراجعه کرده و اقدامات لازم برای درمان را انجام دهید.

بیشتر مطالعه کنید : ایمپلنت دندان چیست؟

هزینه کامپوزیت دندان

هزینه کامپویزیت دندان کاملا متغیر بوده و تعیین قیمت نهایی آن به عوامل مختلفی مانند کیفیت مواد کامپوزیتی- و میزان تجربه و مهارت دندانپزشک و همچنین ضخامت دندان متقاضی و میزان آسیب دیدگی دندان ارتباط دارد.البته مورد دیگری که در تعیین قیمت کامپوزیت دندان تاثیر زیادی دارد زمان استفاده و منطقه جغرافیایی کلینیک دندانپزشکی است.با توجه به میزان آسیب دیدگی دندان بیمار، ممکن است به بیش از یک جلسه برای درمان نیاز باشد که این امر نیز از عوامل تاثیرگذار در قیمت کامپوزیت دندان می باشد.

به این مطلب امتیاز بدهید

ثبت امتیاز !

× چت آنلاین واتس آپ
021-88888649