خدمات بلیچینگ دندان

اگر برای شما نیز این سوال پیش آمده است که بلیچینگ دندان چیست، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. دندان ها یکی از مهمترین اعضای بدن هستند که علاوه بر تاثیر آن ها در سلامت کلی بدن، در زیبایی نیز تاثیر فراوانی دارند. دندان ها در واقع جزئی از لبخند هر شخص به شمار می روند که در صورت خراب و زرد شدن آن ها، زیبایی چهره که مهمترین رکن زیبایی هر شخص است، تحت تاثیر قرا می گیرد. این عامل باعث کاهش اعتماد به نفس افراد برای حضور در جوامع اجتماعی می شود. معمولا خراب شدن دندان ها با سیاه و زرد شدن و یا شکستگی ان ها همراه است که علاوه بر درد گرفتن و آسیب هایی که برای سلامت کلی بدن ایجاد می کند، زیبایی دندان ها را نیز از بین می برند.

گاهی نیز بدون بروز خرابی قابل درمان در دندان ها، رنگ دندان ها به رنگ زرد تغییر می یابد و با تمیز کردن های عادی مانند مسواک زدن از بین نمی رود. معمولا درمان های خانگی برای درمان این عارضه کاری از پیش نمی برند و در صورتی که نتیجه ای نیز از آن ها حاصل شود، این نتیجه به صورت موقت خواهد بود.

دندانپزشکی
بخش دندانپزشکی
دندانپزشکی
بخش کامپوزیت
دندانپزشکی
لمینیت دندان
دندانپزشکی
ایمپلنت دندان

تلفن های تماس

قبل از هرگونه تصمیم از مشاوره های رایگان کارشناسان نیلا رز بهره مند شوید.

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان یک از بهترین راه های درمان برای ایجاد دندان های سفید و زیبا می باشد. پیش از آن که برای شما توضیح دهیم که بلیچینگ دندان چیست و چه کسانی می توانند از آن استفاده کنند، بهتر است بدانیم که چه عواملی باعث آسیب دیدن دندان ها می شوند.

دلایل تغییر رنگ دندان ها چیست؟

عوامل مختلفی هستند که می توانند باعث آسیب رسیدن به دندان ها شوند که در راس آن ها عدم رعایت بهداشت دندان می باشد. اما مصرف مواد و خوارکی هایی نیز می توانند باعث تغییر رنگ دندان ها شوند. به عنوان مثال مصرف قهوه و چای می تواند باعث تغییر رنگ دندان ها شود. همه ما می دانیم که مصرف سیگار باعث زرد شدن رنگ دندان ها می شود که با مسواک زدن این تغییر رنگ برطرف نمی شود. علاوه بر این برخی داروها نیز هستند که رنگ دندان ها را تغییر می دهند.

انواع خدمات دندانپزشکی

لمینیت دندان

خدمات لمینیت دندان با بالاترین کیفیت در کلینیک نیلا رز با استفاده از جدیدترین متدهای دنیا

کامپوزیت دندان

خدمات کامپوزیت دندان با بالاترین کیفیت در کلینیک نیلا رز با استفاده از جدیدترین متدهای دنیا

جرمگیری دندان

خدمات جرمگیری دندان با بالاترین کیفیت در کلینیک نیلا رز با استفاده از جدیدترین متدهای دنیا

بلیچینگ دندان

خدمات بلیچینگ دندان با بالاترین کیفیت در کلینیک نیلا رز با استفاده از جدیدترین متدهای دنیا

با ما در ارتباط باشید

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه  20.00 – 9.00

پنج شنبه ها  9.00 – 20.00

جمعه ها و روزهای تعطیل با هماهنگی

تلفن تماس

قبل از هرگونه تصمیم از مشاوره های رایگان کارشناسان نیلا رز بهره مند شوید.

برای دانستن این که بلیچینگ دندان چیست و برای چه کسانی مناسب است باید گفت که این راه درمان غالبا برای کسانی استفاده می شود که دندان های آن ها زرد رنگ شده اند و با روش های معمولی مانند مسواک زدن و یا درمان های خانگی که برای سفید کردن استفاده می شوند، به حالت قبلی باز نمی گردند. اما چه عواملی باعث این نوع تغییر رنگ دندان می شود؟ 

بالاترین لایه دندان را مینای دندان می گویند که در واقع محکم ترین لایه در دندان است. در زیر مینای دندان لایه دیگری وجود دارد که به آن عاج می گویند. این لایه تقریبا زرد رنگ است و در صورت از بین رفتن مینای دندان رنگ زرد این لایه دیده می شود. عوامل زیادی باعث از بین رفتن و آسیب دیدگی مینای دندان می شوند که بهترین راه پیشگیری از آن حفظ بهداشت دهان و مسواک زدن مرتب است. یک از این عوامل بالا رفتن سن است که در نتیجه آن رنگ دندان ها زرد می شود. همچنین به وجود آمدن آبسه و کیست ها در دهان می تواند موجب آسیب دیدگی مینای دندان و در نهایت زرد شدن دندان ها شود.

در این مقاله میخوانید:

روش های انجام بلیچینگ دندان

نکاتی در مورد انجام بلیچینگ دندان

مزایا و عوارض بلیچینگ دندان

اقدامات قبل از انجام بلیچینگ دندان و مراقبت های بعد از آن

بلیچ دندانبلیچینگ دندان چیست؟

همانطور که ذکر شد دندان ها در طول عمر انسان به دلایل مختلف دچار تغییر رنگ می شوند که این تغییر رنگ زیبایی دندان ها را تحت تاثیر قرار می دهد. خوشبختانه با پیشرفت علم راه های مختلفی برای سفید کردن دندان وجود دارد که هر کدام از این روش ها برای شرایط خاص خود مناسب است. البته لازم به ذکر است که سفید کردن دندان با بلیچینگ دندان تفاوت بسیاری دارد.

در واقع در پاسخ به سوال بلیچینگ دندان چیست می توان گفت که در بلیچینگ دندان از هیدروژن پراکسید استفاده می شود تا توسط آن رنگ دانه های غیرطبیعی که روی دندان چسبیده اند را از بین ببرد. هیدروژن پراکسید باعث می شود که این رنگدانه های غیر طبیعی اکسید شده و از بین بروند. این روش برای تمام لکه ها و تغییر رنگ دندان ها به هردلیلی که ایجاد شده باشند، مناسب است و می تواند رنگ دندان های شما را به حالت عادی بازگرداند.

بیشتر مطالعه کنید : ارتودنسی چیست؟

درباره این که تفاوت سفید کردن با بلیچینگ دندان چیست باید گفت که سفید کردن دندان یک کار ساده و ابتدایی با موادی است که در خمیردندان های سفید کننده نیز وجود دارد  و سطح خارجی دندان ها را تمیز می کند. این کار برای لکه های عمیق و زرد شدن دندان ها نتیجه نمی دهد. اما بلیچینگ دندان با این که برای سفید کردن دندان انجام می شود، اما روش بسیار پیچیده تری است که تمام لکه ها و رنگدانه های غیرطبیعی روی دندان را از بین می برد. البته این کار دندان هایی که روکش شده اند و یا دندان های ایمپلنت شده را سفید نمی کند.

روش های انجام بلیچینگ دندان چیست؟

در حالت کلی بلیچینگ دندان به دو روش انجام می شود. در روش اول در واقع بلیچ کردن دندان در خانه انجام می شود. به این صورت که شما به پزشک ارتودنس مراجعه می کنید و پزشک قالب دندان شما را می گیرد. این قالب دندان های بالا و پایین شما را شامل می شود. به وسیله این قالب یک جفت تری برای شما ساخته می شود که زمانی که آماده شد، آن را تحویل گرفته و با خود به خانه می برید. برای این کار میزانی در حدود 3 تا 20 درصد از هیدروژن پراکسید استفاده می شود که به علاوه سایر مواد بلیچینگ دندان توسط پزشک به شما تحویل داده خواهد شد تا آن را در تری آماده شده قرار داده و دندان های خود را سفید کنید. پزشک به شما خواهد گفت که روش دقیق انجام دادن بلیچینگ دندان در خانه چیست و شما باید چه مقداری از مواد را چه مدتی روی دندان های خود بگذارید.

روش دیگر بلیچینگ دندان این است که در مطب و توسط پزشک متخصص انجام می شود. در مطب مقدار زیادی از مواد بلیچ کردن دندان روی دندان ها قرار داده می شود که در حدود 15 تا 43 درصد از هیدروژن پراکسید است و برای فعال کردن آن لازم است که به صورت شیمیایی تحریک شوند. برای این کار گاهی از نور و یا از گرما استفاده می شود. برای این که حین انجام دادن بلیچینگ دندان به لثه ها آسیبی وارد نشود، لازم است موادی را برای محافظت از لثه ها روی آن قرار داد.

بسیاری از بیمارانی که می خواهند بلیچینگ دندان را انجام دهند روش خانگی را انتخاب می کنند اما در روش خانگی احتمال اشتباه بیشتر و در نتیجه ممکن است نتیجه به خوبی حاصل نشود. همچنین اگر در ترکیب و استفاده از مواد اشتباهی صورت گیرد می تواند باعث بروز حساسیت و آسیب در دندان ها شود. اما درمطب با وسایل حرفه ای و توسط شخص حرفه ای، نگرانی خاصی وجود نخواد داشت و نتیجه نیز زودتر حاصل می شود.

نکات بلیچینگ دندان

اکنون که می دانیم بلیچینگ دندان چیست و چگونه انجام می شود، باید نکاتی را نیز در این مورد بدانیم تا دچار مشکل نشویم. اولین نکته ای که اهمیت بسیاری دارد این است که بیمار به مواد بلیچ حساسیت نداشته باشد. برای این کار ابتدا پزشک مقداری از مواد را روی دندان بیمار قرار می دهد در صورتی که حساسیت و التهابی مشاهده نشد، شخص می تواند از روش بلیچ کردن دندان استفاده کند.

بیشتر مطالعه کنید : معرفی فرق لمینت و کامپوزیت دندان

فراموش نکنید که اگر سابقه بیماری خاصی دارید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید. به علاوه فراموش نکنید که این کار برای بانوان باردار و شیرده خطرناک و ممنوع است. همچنین این روش برای کسانی که کمپوزیت وینر انجام داده اند نیز نتیجه ای نخواهد داشت.

پس از این که دریافتیم موارد منع انجام بلیچینگ دندان چیست و دلیلی برای منع آن نداشتیم و اقدام به بلیچینگ دندان کردیم، باید به این نکته مهم توجه کنیم که مواد بلیچینگ دندان نباید مدت زیادی روی دندان باقی بمانند. به این دلیل که موجب بروز آسیب و حساسیت برای دندان ها می شوند. پس اگر بلیچینگ دندان را در خانه انجام می دهید، حتما یک تایمر گذاشته و بیش از زمانی که دکتر برای شما تعیین کرده مواد بلیچ را روی دندان های خود قرار ندهید.

در نهایت توجه داشته باشید که این درمان و سایر درمان های دندانپزشکی نتیجه دائم ندارند و دندان ها پس از مدتی باز هم دچار تغییر رنگ می شوند. پس اگر می خواهید سفیدی دندان های شما حفظ شود لازم است که این روش را هر چند وقت یکبار دوباره انجام دهید. 

مزایای بلیچینگ دندان چیست؟

بزرگترین مزیت بلیچینگ دندان این است که می تواند تمام رنگدانه ها غیر طبیعی را از روی دندان های شما پاک کند. پس از چند بار انجام دادن بلیچینگ دندان تاثیر مواد آن از مینای دندان گذشته و باعث سفیدتر شدن رنگ عاج دندان ها نیز می شوند. نسبت به روش استفاده از لاک سفید کننده دندان نیز این روش ایمن تر و موثرتر است زیرا به دلیل وجود قالب مواد آن در دهان پخش نمی شود و نسبت به لاک دندان هیدروژن پراکسید بیشتری در این روش استفاده می شود.

اگر بخواهیم بگوییم که مزیت مهم دیگر بلیچینگ دندان چیست، باید گفت که در کل این روش از دیگر روش های سفید کردن دندان ایمنی بیشتری برای بدن دارد، زیرا در مواد سفید کننده ای که در داروخانه ها عرضه می شود مواد سرطان زایی نیز وجود دارد که نباید از آن ها استفاده کرد. خصوصا که برای نتیجه گیری از مواد سفید کننده دندان باید به صورت مستمر از آن ها استفاده کرد.

بیشتر مطالعه کنید : ایمپلنت دندان چیست؟

عوارض بلیچینگ دندان چیست؟

خوشبختانه این روش در صورتی که به درستی و با رعایت نکات ذکر شده انجام شود، هیچ گونه عارضه خاصی ندارد و شما می توانید با خیال راحت از این روش برای سفید کردن دندان های خود استفاده کنید. البته در مواردی بروز حساسیت در دندان ها مشاهده می شود که غالبا موقتی است و پس از یک ساعت از بین می رود. اما در صورتی که لازم باشد می توان از خمیر دندان های ضد حساسیت نیز استفاده کرد.

توجه به این نکته مهم است که مواد بلیچ به جز دندان ها نباید با لثه و یا سایر اجزای دهان تماسی داشته باشد. به همین دلیل است که برای بلیچینگ دندان در خانه باید از تری و در مطب از دستگاه های مخصوص برای باز نگه داشتن دهان و مواد مخصوص برای محافظت از لثه ها استفاده می شود. در صورت رعایت این نکات هیچ عوارضی متوجه شما نخواهد بود.

بلیچ دندان

میزان اثر بخشی بلیچینگ دندان چقدر است؟

بیشتر کسانی که برای آن ها این سوال پیش آمده است که بلیچینگ دندان چیست، می خواهدن که میزان تاثیر آن را نیز بدانند. در این مورد نمی توان نظر قطعی و دقیقی داد چرا که این میزان برای هر شخص با توجه به جنس دندان ها و میزان تغییر رنگ دندان های او متفاوت است.

برای دریافت اثر بخشی بیشتر از بلیچینگ دندان توصیه می شود، هر دو روش بلیچ در خانه و در مطب را با یکدیگر انجام دهید. به این صورت که یک جلسه به مطب رفته و دندان های خود را بلیچ کنید تا اثر فوری و بیشتری روی دندان های شما داشته باشد، سپس برای ماندگاری و اثر بخشی بیشتر ادامه درمان را در خانه دنبال کنید.  

اقدامات قبل از بلیچینگ دندان چیست؟

اگر تصمیم به بلیچینگ دندان گرفته اید، لازم است ابتدا دندان های خود را با مسواک و نخ دندان کاملا تمیز کنید. دقت داشته باشید که اگر دندان های شما دچار پوسیدگی و خرابی است، قبل از انجام بلیچینگ دندان حتما باید ابتدا آن ها را درمان کنید. همچنین در صورت که دندان های شما دارای جرم هستند، بهتر است ابتدا دندان های خود را جرمگیری کنید.  

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

اکنون که به طور کامل می دانیم بلیچینگ دندان چیست، بهتر است بدانیم که پس از آن چگونه تاثیر آن را تثبیت کرده و از دندان های خود مواظبت کنیم. پس از انجام بلیچینگ لازم است که بهداشت دهان و دندان به خوبی رعایت شود تا تاثیر این درمان بیشتر حفظ شود. همچنین سعی کنید از مصرف دخانیات و نوشیدنی هایی مانند قهوه و چای در طول دوره درمان و پس از آن اجتناب کنید.

به این مطلب امتیاز بدهید

ثبت امتیاز !

× چت آنلاین واتس آپ
021-88888649