خدمات جرمگیری دندان

جرم گیری دندان اولین مرحله از پوسیدگی و خراب شدن دندان ها است. قبل از این که به بررسی پاسخ سوال رایج جرم گیری دندان چیست بپردازیم، بهتر است تعریف و درک درستی از جرم دندان داشته باشید و بدانید دقیقا جرم دندان به چه چیزی گفته می شود.به تجمع پلاک های میکروبی بر روی سطح دندان، جرم می گویند. جرم به لایه ای زرد رنگ تشکیل شده از باکتری های استوپتوکوک بر روی دندان گفته می شود. علت اصلی تجمع این باکتری روی دندان شست و شو ندادن دندان ها به مدت طولانی است. میکروب های موجود با استفاده از بزاق دهان در یک واکنش شیمیایی به دندان ها چسبیده و در نهایت بر روی دندان ها جرم قرار گرفته می شود.

نکته ای که در ارتباط با این این نوع پلاک های میکروبی وجود دارد این است که علاوه بر به وجود آوردن جرم دندان ها می توانند به لثه نیز آسیب هاییی همانند التهاب و … را وارد کنند.

دندانپزشکی
بخش دندانپزشکی
دندانپزشکی
بخش کامپوزیت
دندانپزشکی
لمینیت دندان
دندانپزشکی
جرمگیری دندان

تلفن های تماس

قبل از هرگونه تصمیم از مشاوره های رایگان کارشناسان نیلا رز بهره مند شوید.

اهمیت و لزوم جرم گیری دندان

به مرور زمان و تمیز نکردن دندان ها پلاک های میکروبی که در دهان در اثر مصرف مواد غذایی به وجود می آیند، به شکلی بر روی دندان ها قرار گرفته می شوند که با استفاده از مسواک نیز قابل تمیز شدن و از بین رفتن نمی باشند و تنها ابزار های دندان پزشکی هستند که می توانند عملیات جرم گیری را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. افرادی که با سوال لزوم جرم گیری دندان چیست؟ رو به رو می شوند، بهتر است بدانند که در طولانی مدت جرم ها دندان، پوسیدگی دندان ها را به دنبال خواهد داشت و در صورتی که جرم گیری انجام نشود به مرور تمام دندان ها از بین خواهند رفت.

فواید جرمگیری دندان

رفع بوی بد دهان

بسیاری از افراد تصور می‌کنند علت بوی بد دهان شان، غذاهایی است که خورده اند در حالی که معمولاً چنین نیست.

حفظ سلامت قلب

عفونت لثه تأثیری مستقیم بر سلامت سیستم قلبی عروقی ما می‌گذارد و می تواند بیماری های قلبی بوجود آورد.

جلوگیری از خرابی

مراقبت از سلامت دندان‌ها و لثه در خانه از نیاز جدی به درمان‌های پرهزینه دندانپزشکی جلوگیری می نماید.

سلامت بارداری

عفونت لثه در دوران بارداری می‌تواند تأثیرات نامطلوب و حتی خطرناکی بر سلامت مادر و جنین داشته باشد.

با ما در ارتباط باشید

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه  20.00 – 9.00

پنج شنبه ها  9.00 – 20.00

جمعه ها و روزهای تعطیل با هماهنگی

تلفن تماس

قبل از هرگونه تصمیم از مشاوره های رایگان کارشناسان نیلا رز بهره مند شوید.

یکی از مهم ترین نکاتی که در ارتباط با پاسخ سوال رایج اهمیت جرم گیری دندان چیست وجود دارد این است که جرم های موجود بر روی دندان می توانند سبب به وجود آمدن بیمارهای خاص لثه و همچنین التهاب آن شوند.

در این مقاله می خوانید : 

عوارض جرمگیری دندان

دستگاه مورد استفاده جهت جرم گیری دندان

چرا دندان ها بعد از جرم گیری حساس می شوند؟

تفاوت بین سفید کردن دندان و جرم گیری

رایج ترین عوارض جرم گیری دندان چیست؟

به طور معمول جرم گیری دندان هیچگونه عوارضی ندارد. اما یک حس بسیار رایج و متداول در افرادی که اقدام به جرم گیری دندان می کنند وجود دارد و آن هم احساس خالی شدن دندان ها می باشد. پس از جرم گیری، دندان افراد حساسیت بسیار شدیدی به سرما و یا گرام پیدا می کنند که بسیار طبیعی است و پس از گذشت چند روز این حساسیت از بین خواهد رفت.

جرم گیری دندان

دستگاه مورد استفاده جهت جرم گیری دندان چیست؟

دندان پزشک ها برای جرم گیری دندان فرد متقاضی از دستگاه فراصوت اولتراسوندیک استفاده می کنند. دستگاه های اولتراسونیک در پزشکی و مخصوصا در علم دندان پزشکی کاربردهای فراوانی دارد. با استفاده از ارتعاشات موجود در این دستگاه های فراصوت به راحتی می توان جرم های موجود بر روی سطج دندان ها را از بین برد و یا به اصطلاح جرم گیری کرد. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد دستگاه مورد استفاده دندان پزشک جهت انجام عمل جرم گیری دندان چیست و پزشک دندانپزشکی چگونه عملیات جرم گیری دندان را انجام می دهد؟

خب باید بدانید که یک دندان پزشک با استفاده از ارتعاشات تولید شده توسط دستگاه فراصوت اولتراسونیک اقدام به بر داشتن جرم ها از روی دندان می کند. از مهم ترین نکاتی که در ارتباط با کار این دستگاه وجود دارد این است ک پزشک هنگام کار با است دستگاه باید دقت کنید که سر دستگاه داغ نشود و آن را همواره سرد نگه دارد، و همچنین با وسیله ی اسپری نمودن آب بر روی دندان ها پلاک های کنده شده را شست و شو دهد.

 

بیشتر مطالعه کنید : بلیچینگ دندان

بیشتر مطالعه کنید : لمینت دندان

البته یک دستگاه جرم گیر دستی وجود دارد که بیشتر مورد استفاده برای افرادی قرار می گیرد که جرم موجود بر روی سطح دندان آن ها بسیار کم می باشد و برای کنده شدن احتیاجی به دستگاه اوتراسونیک ندارند. در این روش دندان پزشک بدون استفاده از دستگاه فراصوت اواتراسونیک اقدام به برداشتن جرم های دندان می کند.

جرم گیری دندان

آیا امکان آسیب رسیدن به مینای دندان توسط جرم گیری دندان وجود دارد؟

بر خلاف تصور غلط بسیاری از مردم جرم گیری دندان ها به هیچ عنوان بر روی مینای دندان تاثیر نداشته و آن را از بین نمی برد. قدرت موجود در دستگاهی که با آن جرم گیری دندان انجام می شود به قدری نیست که مینای دندان را از بین ببرد و یا آن را نازک کند. در صورتی که افراد از نحوه ی جرم گیری دندان ها اطلاع داشته باشند و اطلاعات آن ها در این باره کامل باشد به هیچ عنوان جرم گیری مضر نمی دانند و به سلامت لثه ها و بافت های دندان اهمیت بیشتری می دهند.

چرا دندان ها بعد از جرم گیری حساس می شوند؟

در بعضی از مواقع بعد از انجام عمل جرم گیری، دندان ها حساسیت خاصی پیدا می کنند. علت اصلی این حساسیت در دندان ها از بین رفت جرم های سنگین بر روی دندن ها می باشد. هنگامی که جرم موجود بر روی دندان ها از بین می رود، دندان ها به سرما و گرما حساسیت بیشتری پیدا می کنند.

بیشتر مطالعه کنید : کامپوزیت دندان

 حساسیت دندان ها پس از جرم گیری نگران کننده نیست و بعد از گذشت چند روز از حساسیت آن ها کاسته می شود. هنگامی که عمل جرم گیری قسمتی از دندان که در امتداد لثه قرار دارد انجام می شود، مقدار بسیار کمی از ریشه ی دندان اکسپوز شده و به دلیل ایجاد یک ارتباط کوچک بین رشه های دندان با محیط بیرون این حساسیت ها به وجود می آیند.

چه تفاوت هایی بین سفید کردن دندان و جرم گیری دندان ها وجود دارد؟

بسیاری از افراد تصور می کنند که تفاوتی بین جرم گیری دندان و سفید کردن دندان وجود ندارد، در حالی که تفاوت های بسیاری بین این دو روش وجود دارد که در ادامه شرح خواهیم داد.

 – همانطور که از نام این دو روش مشخص است از سفید کردن دندان ها برای براقی و زیبایی استفاده می شود در حالی که جرم گیری به صورت اساسی تر و برای محافظت از دندان و بافت آن انجام می شود.

 – در جرم گیری تمام پلاک های موجود بر روی سطح دندان برداشته می شود و در نهایت میزان سلامت دندان ها را افزایش می دهد و سفید شدن دندان ها اولویت کم تری دارد، در حالی که در سفید کردن دندان ها اولیت با سفید و براق شدن دندان ها می باشد.

به این مطلب امتیاز بدهید

ثبت امتیاز !

× چت آنلاین واتس آپ
021-88888649